The Kingdom of Kazah
slice of life roleplay
— Przyroda
Wiedza o świecie przyrody
Spis treści
Kalendarz
Rok kalendarzowy dzieli się na dwie pory roku: Hetat oraz Kres. Pierwsza z nich przypomina wyjątkowo upalne lato. Drugą zaś można porównać do ciepłej wiosny. Każda z pór dzieli się na sześć miesięcy liczących dokładnie trzydzieści dni. Doba trwa natomiast dwadzieścia cztery godziny.
Hetat I II III IV V VI
Kres VII VIII IX X XI XII

Właściwe nazwy miesięcy stostowane są przemiennie z liczebnikami porządkowymi. Prezentują się następująco:
I II III IV V VI
Ashur Sekka Kakka Nasirka Aheti Kenin
VII VIII IX X XI XII
Aseki Tuthen Hernet Kehar Nefertu Atiti
Uwarunkowania klimatyczne
W Kazah panuje surowy klimat pustynny. Każdego dnia rozciągający się nad królestwem błękit nieba, pozostaje niezmącony przez żadną deszczową chmurę. Opady są rzadkie, a tuż przed zachodem słońca temperatura znacznie się obniża, przepędzając niemiłosierny upał. Pory roku prezentują się nieco inaczej niż w świecie rzeczywistym. Hetat, czas szczególnych upałów, trwa od pierwszego do szóstego miesiąca, kiedy temperatura osiąga maksymalnie niecałe pięćdziesiąt stopni. Od siódmego do dwunastego wynosi ona natomiast nie więcej niż trzydzieści, a okres ten nazywa się Kresem. Pustynne warunki nie sprzyjają rozwojowi roślinności, jednak wzdłuż brzegów rzeki gleby są żyzne, kwitną tam drzewa i trzciny, co umożliwia rolnictwo.
Geografia
Królestwo dzieli się na cztery prowincje: Nekhe na północnym zachodzie, Kahir na zachodzie, Sakbe na wschodzie oraz Nazar na południu. Zachodnie granice królestwa wyznacza pasmo górskie, a od północy wielka piaszczysta pustynia. Na wschodzie znajduje się natomiast Morze Białe.

Państwo wbrew pozorom nie jest pokryte jednolitą, piaszczystą pustynią. Występują w nim w większości pustynie kamieniste, ale także obszary górzyste, wyżyny. Kazah należy wyobrażać sobie raczej jako krainę pokrytą suchą i popękaną skałą, gdzie wydmy, choć znajdują rzeczywiście na północ od stolicy, są raczej rzadkością. Na południu pustynia zamienia się płynnie w półpustynię, która następnie ustępuje miejsca suchej sawannie o wysokich trawach. Tereny te należą do sąsiadującego z Kazahu kraju, Samar.
Fauna i flora
Królestwo dzieli się na cztery prowincje: Nekhne na północnym zachodzie (miasto Kades, wioska Ishtar), Kahir na zachodzie, Sakbe na wschodzie oraz Nazar na południu. Zachodnie granice królestwa wyznacza pasmo górskie, a od północy wielka piaszczysta pustynia. Na wschodzie znajduje się natomiast Morze Białe.